• تاریخ انتشار : سه شنبه 16 آذر 1400 - 14:37
  • کد خبر : 5196
  • چاپ خبر

  مرتضی مصطفویی کارشناس خودرو در گفتگو با امتداد: با طرح تصویب واردات خودرو رانت بیشتر می شود / طرح تصویب واردات خودرو فقط خودنمایی نمایندگان مجلس است

متاسفانه خواسته یا ناخواسته مجلس با این کار یک رانتی را به سه دهک بالای جامعه داده که در واقع مرفهین جامعه هستند که می توانند از چنین ابشینی استفاده کنند وگرنه فرصت برای همه افراد جامعه نیست. اگر مجلس فکر می کند با تصویب طرح واردات خودرو می تواند واردات بازار را تنظیم کند باید بگوییم سخت در اشتباه است چون بازار خودرو بیش از آنچه که مشکل عرضه خودرو داشته باشد مشکل تقاضای خودرو است

امتداد-زهرا ترابی: کارشناس خودرو در خصوص طرح واردات خودرو گفت: متاسفانه خواسته یا ناخواسته مجلس با این کار یک رانتی را به سه دهک بالای جامعه داده که در واقع مرفهین جامعه هستند که می توانند از چنین ابشینی استفاده کنند وگرنه فرصت برای همه افراد جامعه نیست.

مرتضی مصطفویی کارشناس خودرو در گفتگو با امتداد، درباره وارادت خودرو گفت: به نظر من، موضوع واردات خودرو در عمل اتفاق نخواهد افتاد چون اعتقاد دارم حاکمیت خیلی دنبال این داستان در شرایط کنونی نیست و شاید این را یک ضرورت نمی داند اگر هم می بینید که یک طرحی به مجلس می آید و بعد از چند سال تصویب می شود به خاطر این است که فشار افکار عمومی روی نمایندگان است واعضای خانه ملت چاره ایی جز تصویب برخی از طرح های مجلس را ندارند.

وی ادامه داد: به نظر من، برای اینکه بتوانند جو جامعه را تا حدودی بخوابانند و بگویند واردات خودرو را آزاد کردیم این طرح را تصویب کردند. ولی بعید می دانم در عمل اتفاق خاصی بیفتد. هر چند هم اگر در عمل اتفاق خاصی بیفتد این اتفاق اصلا تاثیری در بازار خودرو نخواهد داشت. طرحی که مجلس تصویب کرده به اسم طرح واردات خودرو بیش از آنکه باعث تنظیم بازار شود ایجاد رانت برای برخی از دهک های جامعه کرده است. آن هم به خاطر اینکه در آن طرح صراحتا ذکر شده کسانی که ارز در خارج از کشور دارند واردات را انجام بدهند. طبیعتا کسانی در خارج از کشور ارز دارند که از طبقه مرفه هستند و گرنه مردم کوچه و بازار که ارز خارج از کشور ندارند. مردم کوچه و بازار در خرج یومیه خود مانده اند چه برسد به اینکه پس انداز در خارج از کشور داشته باشند .

این کارشناس تصریح کرد: متاسفانه خواسته یا ناخواسته مجلس با این کار یک رانتی را به سه دهک بالای جامعه داده که در واقع مرفهین جامعه هستند که می توانند از چنین ابشینی استفاده کنند وگرنه فرصت برای همه افراد جامعه نیست. اگر مجلس فکر می کند با تصویب طرح واردات خودرو می تواند واردات بازار را تنظیم کند باید بگوییم سخت در اشتباه است چون بازار خودرو بیش از آنچه که مشکل عرضه خودرو داشته باشد مشکل تقاضای خودرو است.

وی اظهار کرد: اگر شخصی بتواند خودرو وارد کند دولت دیگر نمی تواند برای قیمت گذاری ان ورود کند به دلیل اینکه اگر کسی زمانی خواست این اقدام را انجام بدهد شاید دلار در ان زمان۲۵ هزار تومان باشد ولی وقتی بخواهد بفروشد دلار ۲۸ هزار تومان می شود قطع به یقین به قیمت ۲۸ هزارتومان می فرشد نه ۲۵ تومان. یا اگر با ارز ۲۵ تومان ماشین وارد کرد برای فروش دلار پایین امد که باید ضرر کند و یا هیچ سودی از خرید خود ندارد. پس در این شرایط اگر طرف بازار را به درستی درک کرده باشد چنین اقدامی را انجام نمی دهد.

 

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.