• تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آذر 1400 - 23:35
  • کد خبر : 5160
  • چاپ خبر

نگرانی نشریه سپاه از جنبش دانشجویی و عدالتخواهان

سعید زیباکلام که به واسطه نقدهایش به برجام در دوره اول روحانی بسیار محبوب بود با طرح نقدهایی در مورد ولایت فقیه از چشم حامیان سابق افتاد. او در متنی نوشته بود: «با طرح ناگهانی و بدون‌ سابقه و پرتنش نهادی به نام ولایت‌فقیه در مذاکرات منتهی به قانون اساسی و ورود آن در عرصه سیاسی کشور، فرایند‌های تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاریِ غیرگفتمانی و غیرکارشناسی برای نخستین بار ’شرعی‘، نهادینه، و قانونی هم شدند.»

امتداد – محمدپوریا بهشتی :

روزگاری که جنبش عدالتخواه دانشجویی از سوی جریان راست مورد حمایت بود تا پیشینه «اسلام آمریکایی» را از خودش دور کند، گذشته است. عدالتخواهان تا زمانی که علیه جریان اصلاحات و دولت روحانی فعالیت می کردند مورد حمایت جریان حاکمیت قرار داشتند. آنها همچنین این کاربرد را داشتند که نشان دهند جریان راست هم برخلاف سابقه خود در دهه شصت و هفتاد، بی توجه به عدالت اجتماعی نیست. حالا اما چند سالی است که شرایط فرق کرده است و امروز در آستانه روز دانشجو نشریه صبح صادق (رسانه رسمی دفترسیاسی سپاه) در نقد جریان عدالتخواهی متنی منتشر کرده ومعتقد است که طیفی به دنبال کشاندن آنها مقابل امام جامعه هستند.

صبح صادق در شماره روز دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ خود می نویسد: « امروز طیفی برآنند تا با بهره‌گیری از روحیه عدالت‌خواهی و فسادستیزی دانشجویی، بستری برای بازیچه قرار گرفتن جنبش دانشجویی فراهم آورند و حتی ایشان را در برابر نظام اسلامی و امام جامعه قرار دهند و به جاده انحراف و انحطاط بکشانند! در این مسیر حتی از آنکه از عناوینی چون انقلابیگری، آتش به اختیار و… بهره بگیرند، ابائی ندارند!»

جنبش عدالتخواه دانشجویی با نقد به دوران هاشمی و (درحد پایینی از آن به دولت خاتمی) در ابتدای دوران محمود احمدی نژاد رشد زیادی داشت و مورد حمایت شدید بود. اما این حمایت تا زمانی وجود داشت که آنها نقدی به نهادهای مرتبط با حاکمیت نداشته باشند. با اینحال برای فهم آنچه نشریه سپاه مبتنی بر ایستادن این افراد در مقابل «امام جامعه» نوشته است، باید به چند سال قبل برگردیم.

آذر ماه سال ۹۷ جنبش عدالت‌خواه دانشجویی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب در نامه‌ای از رهبری درخواست کرد تا «نسبت به اختیارات و وظایف قانونی» خودشان خصوصا در مورد «نهادهای انتصابی» و «نظامی» مانند «سپاه، ارتش و نیروی انتظامی»، همچنین «نهادهای انتصابی از جمله قوه قضائیه، صداوسیما، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و…» پاسخ‌دهند. آن نامه با فشارهای بیرونی پس گرفته شد. یک سال بعد سعید زیباکلام که به همراه طیف دیگری از عدالتخواهان برای انتخابات ثبت نام کرده بودند،‌ ردصلاحیت شد.

‌نشریه صدا در شماره ۲۸ دوره جدید خود که در سال ۹۸ منتشر شد، جوانان اصولگرا را به سه دسته، «انتصابیون» (که ذیل گفتمان اصولگرایی و نواصولگرایی قالیباف جمع شده بودند)،‌ «انزجاریون» (عدالتخواهان نزدیک به جلیلی و جبهه پایداری) و «انقلابیون» (عدالتخواهان شاخه زیباکلام) تقسیم و صورت بندی کرده بود تا درک درستی از آنچه در میان این جوانان می گذرد به دست دهد. در آن تقسیم‌بندی به دلیل آنکه طیف عدالتخواه به لحاظ روش و اندیشه به روش‌های انقلابی و گفتمان‌های چپ (اقتصادی و سیاسی) نزدیکتر هستند، «انقلابیون»‌ خوانده شده بودند.

جریان عدالتخواه با پدرخواندگی وحید جلیلی در دهه ۸۰ آغاز شد. بعدها انتصابیون (با وجود اینکه خودشان را همچنان عدالتخواه می‌دانند) اما با اتصال به منابع قدرت فاصله گرفتند. باقی جریان عدالتخواه نیز به دوشاخه مهم تقسیم شدند. پدر معنوی یک شاخه #وحید_جلیلی است و پدر معنوی شاخه دیگر #سعید _زیباکلام. وحید جلیلی به کانون‌ها قدرت بیشتر نزدیک است و اگرچه انتقاداتی را در مقاطع مختلف به شکلی بسیار تند و تیز مطرح می‌کند، اما در عین حال می‌توان گفت همچنان سعی می‌کند پیوندهایش را با قدرت حفظ کند. امری که شاخه سعید زیباکلام به آن اعتقادی ندارند.

با همین نقدهاست که نشریه سپاه معتقد است برخی به دنبال بهره بردن از روحیه عدالتخواهی دانشجویان هستند تا آنها «را در برابر نظام اسلامی و امام جامعه قرار دهند و به جاده انحراف و انحطاط بکشانند» از نگاه آنها این جریان که خودی هم محسوب میشدند حق ورود و نقد به نهادهای حاکمیتی را ندارند والا خطرناک ارزیابی می شوند.

سعید زیباکلام که به واسطه نقدهایش به برجام در دوره اول روحانی بسیار محبوب بود با طرح نقدهایی در مورد ولایت فقیه از چشم حامیان سابق افتاد. او در متنی نوشته بود: «با طرح ناگهانی و بدون‌ سابقه و پرتنش نهادی به نام ولایت‌فقیه در مذاکرات منتهی به قانون اساسی و ورود آن در عرصه سیاسی کشور، فرایند‌های تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاریِ غیرگفتمانی و غیرکارشناسی برای نخستین بار ’شرعی‘، نهادینه، و قانونی هم شدند.»

سعید زیباکلام همچنین حالا معتقد است که «اگر در سالهای میانی دهه نود معتقد به نهادینه‌شدگی ”فساد“ در نظام بودم امروزه اعتقاد راسخ پیدا کرده‌ام که ”افساد“ در نظام نهادینه شده است. و این یعنی، نهادهای نظام علی‌الاغلب شما را که قصدی برای ارتکاب فساد ندارید، خواه سروکارتان با نظام افتاده باشد و خواه نه، مجبور می‌کند که فساد کنید!»

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.