• تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آذر 1400 - 15:36
  • کد خبر : 5146
  • چاپ خبر

تست‌گیری، واکسن، جهش‌شناسی ویروس: کارشناسان خواستار اتخاذ رویکردی چندبخشی به اُمیکرون هستند

سلین گوندر، متخصص بیماری‌های عفونی و اپیدمیولوژیست در دانشگاه نیویورک و بیمارستان بلوو، به گاردین گفت: «ما هنوز به‌قدر کافی توالی‌یابی ژنومی در این کشور انجام نمی‌دهیم. من مطمئن‌ام که سویه‌ی اُمیکرون اینجا در ایالات متحده وجود دارد. فقط هنوز آن را شناسایی نکرده‌ایم»

 

کارشناسان بهداشت عمومی می‌گویند ”بزرگ‌ترین امید“ برای مهار این سویه‌ی جدید کارزار واکسیناسیون جهانی در جاهایی است که نرخ واکسیناسیون پایین است

ملودی شرایبر | گاردین

۳۰ نوامبر ۲۰۲۱

مترجمان: دامون افضلی-نیما فاتح

همپای کشف موارد جدیدی از سویه‌ی اُمیکرونِ ویروس کرونا در سراسر جهان و تهدید گسترش آن در آمریکا، مقامات ایالات متحده به جای اِعمال محدودیت‌هایی که به‌طرز فزاینده‌ای به دعواهای سیاسی دامن زده‌اند، بر واکسیناسیون و تزریق دُزهای تقویت‌کننده برای واکنش به این سویه‌ی جدید تأکید دارند.

به گفته‌ی کارشناسان ایالات متحده اما باید به‌سرعت در سایر ابزارها نیز سرمایه‌گذاری کند، از جمله تست‌گیری، توالی‌یابی ژن‌های ویروس و نظارت بر جهش‌های ژنومی، ارتباطات بهتر و تمرکز قدرتمندانه بر برابری جهانی واکسن برای جلوگیری از ظهور سویه‌های جدید.

همه‌ی این‌ها موجب می‌شود تا آمریکا برای مقابله با سویه‌ای که به گمان بسیاری از کارشناسان احتمالاً از قبل در داخل کشور وجود دارد، حتی اگر تاکنون کشف نشده باشد، بهتر آمادگی داشته باشد.

جو بایدن در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه تلاش کرد به آمریکایی‌ها اطمینان خاطر دهد که دولت او در حال برداشتن گام‌هایی برای کاهش سرعت شیوعِ این سویه‌ی جدید و بالقوهْ جدیِ ویروس کروناست. رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «این سویه مایه‌ی نگرانی است نه مایه‌ی وحشت».

بایدن بر اهمیت واکسیناسیون از جمله تزریق دُزهای تقویت‌کننده برای بزرگسالان تأکید کرد. اما تعطیلی‌ها یا محدودیت‌های سراسری، مانند تعطیلی مشاغل یا الزام به ماسک‌‌زدن و تزریق واکسن برای حضور در مکان‌های عمومی، در دستور کار نیست چون به گفته‌ی بایدن «مردم واکسینه شده‌اند و ماسک هم می‌زنند».

جهش‌های فراوانِ اُمیکرون ممکن است آن را بیش از سایر گونه‌ها انتقال‌پذیر کند و این سویه در فرار از واکنش‌های سیستم ایمنی عملکرد بهتری داشته باشد. شواهد اولیه حاکی از آن است که اُمیکرون به راحتی افرادی را که قبلاً از کووید جان سالم به‌دربرده‌اند، دوباره مبتلا می‌کند.

اگر این سویه‌ی جدید انتقال‌پذیرتر باشد یا بتواند از چنگ واکسن بگریزد، واکسیناسیون و تزریق دُزهای تقویت‌کننده برای تقویت واکنش‌های ایمنی مهم خواهد بود.

تقویت‌کننده‌ها نه تنها آنتی‌بادی‌های بیشتری به وجود می‌آورند، بلکه به‌نظرمی‌رسد که مجموعه‌ی وسیع‌تری از آنتی‌بادی‌ها را هم تولید می‌کنند، امری که ممکن است در واکنش‌نشان‌دادن به سویه‌ای که می‌تواند از برخی واکنش‌های سیستم ایمنی بگریزد، واجد اهمیت باشد. در میانه‌ی گزارش‌های اولیه مبنی بر آن که کسانی هم که قبلاً از کووید بهبود یافته‌اند به اُمیکرون مبتلا می‌شوند، تزریق واکسن به افرادِ هنوز واکسینه‌نشده اضطرار و فوریت تازه‌ای پیدا می‌کند.

ابزار دیگری که بایدن به دنبال استفاده از آن بوده است، ممنوعیت‌های مسافرتی برای برخی کشورهاست. ایالات متحده پرواز از هشت کشور جنوب آفریقا را ممنوع کرد که فقط در دو مورد از آن‌ها ‌ـ‌بوتسوانا و آفریقای جنوبی‌ـ مواردی از ابتلا به سویه‌ی جدید شناسایی شده است.

اما به گفته‌ی کارشناسان واکسن و ممنوعیت‌های مسافرتی تنها ابزارهایی نیستند که ایالات متحده باید از آن‌ها استفاده کند.

کاتلین جتلینا، استادیار اپیدمیولوژی در مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس در هیوستون، به گاردین گفت: «تست‌گیری اولین چیزی است که واقعاً باید فوراً در صدر آن قرار گیریم».

تست‌های PCR در شناسایی اُمیکرون بسیار مؤثرند، این تست‌ها یک ویژگی کلیدیِ این سویه (S- gen dropout) را که قبل از توالی‌یابی ژنومی کامل رخ می‌دهد، به‌سرعت شناسایی می‌کند. آسان و دردسترس‌ساختنِ انواع تست‌ها، از جمله تست‌های سریع در منزل، به کاهش گسترش اُمیکرون و سویه‌های دیگر، از جمله موج فعلی دلتا، کمک می‌کند.

لری برلیانت، مدیر عامل Pandefense Advisory و مشاور ارشد بنیاد سکول، به گاردین گفت: «ما آنچه را در بریتانیا و شمال اروپا و آلمان می‌دیدیم، و آنچه را در میشیگان و مینه‌سوتا دیدیم، نادیده می‌گیریم. این اشتباه بود. واضح بود که شیوع به سراغ کل کشور خواهد آمد».

تست‌های توالی‌یابی مثبت (تست‌های جهش‌شناسی ویروس) نیز برای دانستنِ این که کدام سویه‌ها در گردش‌اند، مهم است. ایالات متحده در توالی‌یابی ژنومی از بسیاری کشورها عقب است و تفاوت‌های زیادی بین ایالاتِ آن وجود دارد.

سلین گوندر، متخصص بیماری‌های عفونی و اپیدمیولوژیست در دانشگاه نیویورک و بیمارستان بلوو، به گاردین گفت: «ما هنوز به‌قدر کافی توالی‌یابی ژنومی در این کشور انجام نمی‌دهیم. من مطمئن‌ام که سویه‌ی اُمیکرون اینجا در ایالات متحده وجود دارد. فقط هنوز آن را شناسایی نکرده‌ایم».

به گفته‌ی گوندر یکی دیگر از ابزارهای کم‌استفاده‌شده برای رصد گسترش و شیوع ویروس، پایش فاضلاب‌هاست که اغلب می‌تواند در حکم نوعی ”زنگ خطر“ باشد تا در مورد موج‌های محلی شیوع، حتی قبل از این‌که با آزمایش ویروس شناسایی شوند، به ما هشدار دهد.

گوندر می‌گوید درمان‌های ضدویروسی جدیدِ مرک و فایزر می‌تواند مؤثر واقع شود، اما باید به رایگان و به‌طور گسترده در دسترس باشند. او گفت: «شما قطعاً می‌خواهید آن را به‌طور گسترده در دسترس قرار دهید، برای این کار باید جایی باشد که در آنجا آن را به معنای واقعی کلمه سریع و بدون دنگ‌وفنگ تهیه کنید»‌ـــ مثلاً ضدویروس‌ها باید در جایی که نتیجه‌ی تست مثبت می‌شود، ارائه شوند.

برلیانت می‌گوید یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از گسترش سویه‌ی اُمیکرون ‌ـ‌و ظهور موارد مشابه آن‌ـ واکسینه‌کردن کل جهان است.

او می‌گوید باید کل منطقه را تحت پوشش واکسن‌ها و آزمایش‌های PCR قرار دهیم، هر دو این اقدامات می‌توانند این سویه را شناسایی کنند.

به گفته‌ی او ارسال سریع واکسن به کشورهایی که اُمیکرون در آنها شناسایی شده اما نرخ واکسیناسیون کماکان پایین است، گام بزرگی در جهت توقف انتقال این سویه خواهد بود. مسئله‌ی دسترسی به واکسن و تردید نسبت به تزریق آن‌ها نیز باید برطرف شود: «این بزرگ ترین امید ما در حال حاضر است».

هرچند در مورد سویه‌ی اُمیکرون پرسش‌ها بیش از پاسخ‌هاست، اما سایر اقدامات احتیاطی‌ای که به [مهار] سویه‌های قبلی کمک کرده‌اند کماکان در اینجا به کار ما می‌آید: ماسک‌زدن، تهویه‌ی فضاهای داخلی، فاصله‌گذاری، پرهیز از گردهمایی‌های بزرگ.

جتلینا گفت: «می‌دانم همه از گفتن این حرف‌ها خسته شده‌اند، اما آنچه را درحال‌حاضر می‌دانیم مراعات کنید. اگر کاری کنیم که همه ماسک بزنند، مطمئناً این کار به آرام‌کردن آتش شیوع در ایالات متحده فوراً کمک می‌کند».

ایالات متحده قبلاً با موج جدیدی از موارد ابتلای ناشی از سویه‌ی دلتا سروکله می‌زد و مقامات با محدودیت‌های عمومی سراسری مخالف بودند، هرچند طبق دو نظرسنجی‌ای که در ماه اوت انجام شد اکثر آمریکایی‌ها از اجباری‌شدن ماسک‌زدن و تزریق واکسن برای حضور در مکان‌های عمومی حمایت می‌کنند.

انجام اقدامات بهداشتی محلی در بسیاری از نقاط به‌طرز چشمگیری دشوارتر از قبل شده است. بیش از نیمی از ایالت‌های ایالات متحده شاهد کاهش سریعِ منابع بهداشت عمومی خود در طول پاندمی بوده‌اند و همین امر واکنش‌نشان‌دادن به سویه‌های جدید را در قیاس با زمانی که کووید نخستین‌بار ظهور کرد دشوارتر می‌کند.

پاسخ‌دادن به بسیاری از سوالات مربوط به اُمیکرون تنها در هفته‌های آینده ممکن است، چون کشورها در حال رصد موارد ابتلا به این سویه‌ی جدید هستند و دانشمندان در حال انجام آزمایشاتی برای آزمودن توانایی این ویروس جهش‌یافته برای شکستن سدِ پاسخ‌های ایمنی‌اند.

بایدن گفت اگر برای مبارزه با این سویه نیاز به واکسن‌ها و تقویت‌کننده‌های به‌روزرسانی‌شده باشد، ساخت آن‌ها تسریع خواهد شد. سازندگان پیشرو واکسن، از جمله مادرنا و فایزر هم‌اکنون در حال کار بر روی فرمول‌بندی مجدد واکسن‌ها هستند تا در برابر این سویه اثربخشیِ بیشتری داشته باشند، و نیز واکسن‌های جدیدی که احتمالاً در اوایل سال آینده در دسترس خواهند بود‌ـــ البته برای کشورهایی که می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

ـــــ این مقاله ترجمه‌ای است از:

https://www.theguardian.com/world/2021/nov/30/testing-vaccines-sequencing-omricon-experts

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.