• تاریخ انتشار : سه شنبه 2 آذر 1400 - 16:39
 • کد خبر : 4982
 • چاپ خبر
 بیانیه‌ی حزب اتحاد ملت ایران در خصوص تغییرات اقلیمی: 

انتقاد از حضور کمرنگ ایران در کنفرانس گلاسکو/کاهش چهار درصدی  و دوازده درصدی انتشار گازهای گلخانه ای در کشور به ترتیب موجب افت تولید ملی به میزان  ۱٫۱۲ درصد و ۷٫۲ درصد خواهد شد

حزب اتحاد ملت با اعتقاد راسخ به اولویت اصول توسعه پایدار آمادگی دارد تا در زمینه  توانمندسازی ملی  و ارتقا تاب آوری اقلیمی با دولت و سایر احزاب و انجمن ها و نهادهای مدنی همکاری نزدیک و سازنده ایی را آغاز نماید تا کشور بتواند در یک دهه بسیار حیاتی آینده ، از گزند تهدیدات فزاینده محیطی در امان مانده و فرصتهای توسعه سبز برای فرزندان ایران فراهم شود.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در خصوص تغییرات اقلیمی و کنفرانس گلاسکو بیانیه‌ای منتشر کرده که متن آن به شرح زیر است: 

کنفرانس گلاسکو در اسکاتلند به عنوان یکی از آخرین فرصتهای ایجاد همبستگی جهانی در برابر اثرات فاجعه بار تغییرات اقلیم با حضور  کم رنگ ایران برگزار شد. کشورمان با وجود مقام هشتم در فهرست متهمان تولید و انتشار گازهای گلخانه ای به دلیل شرایط سخت اقتصادی و سیاسی ناشی از تحریم و همچنین عدم تحقق برنامه مقابله با تغییرات اقلیم ، در شرایط پیچیده و دشواری برای انجام تعهدات خود برای حفظ کره زمین قرار گرفته است.

اگر در گذشته گروهی در کشور با نگاهی توطئه اندیش، تغییرات اقلیم را ساخته و پرداخته دشمنان می دانستند اکنون با افزایش بی سابقه درجه حرارت در سراسر کره زمین و تداوم خشکسالی ها در کشور به نظر می رسد زنگ خطر بی آبی و فجایع زیست محیطی برای همگان به صدا درآمده است و راه برای اجماع ملی در این زمینه گشوده شده است. گزارش رسمی سازمان هواشناسی ایران(۱۳۹۶) حاکی از  میانگین تغییرات ۵ تا ۱۰ درصدی افت بارشها تا ۸۰ سال آینده است که بدون شک  تاثیر هشداردهنده ایی بر وضعیت امنیت غذایی کشور خواهد داشت. یکی از پیامدهای مستقیم تغییر اقلیم،گسترش مهاجرت های اقلیمی است که در ایران نیز شواهدی از مهاجرت در سطح ملی از روستاها به شهرها و از مناطق خشک به سمت استانهای شمالی کشور مشاهده شده است. افزایش حاشیه نشینی در حریم کلانشهرهای کشور نمونه آشکاری از این تغییرات محسوب می شود. کشورهای همسایه ایران نیز می توانند منشاء مهاجرت اقلیمی به کشور باشند مجموع پناهندگان در ایران بر اساس آمار ۲۰۱۹ نزدیک به ۹۸۰ هزار نفر است که در شرایط تغییر اقلیم در معرض ریسک بیشتری به لحاظ شرایط اولیه زندگی قرار می گیرند.

اگرچه در بازه زمانی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ سازمان محیط زیست و سایر دستگاههای مسئول تحرک خوبی در برنامه ریزی کلان داشته اند اما متاسفانه بخش قابل توجه ای از هدف گذاری های “برنامه راهبرد ملی مقابله با تغییرات اقلیمی” در چهار سال اخیر بر روی کاغذ باقی مانده است.در آخرین گزارش تغییرات اقلیمی کشور از آمار قدیمی مربوط به ۱۰ سال پیش استفاده شده و پایش روزآمدی از منابع انتشار گازهای گلخانه ایی کشور در دسترس نیست. ارزیابی نهاد بین المللی پایش تغییر اقلیم (Climate Action Tracker) حاکی از این است که ایران در کنار ۵ کشور دیگر از منظر کفایت اقدامات مقابله با تغییر اقلیم در وضعیت بسیار بحرانی قرار دارد. ایران در میان ۲۵ کشور با بالاترین میزان کل یارانه پرداختی برای مصرف سوخت های فسیلی در سال ۲۰۲۰ با رقم ۲۹٫۷ میلیارد دلار در رتبه نخست قرار دارد و این موضوع به شدت انجام اقدامات اصلاحی در زمینه کاهش شدت مصرف انرژی را دچار چالش نموده است و این در حالی است که برپایه “مطالعات چشم انداز انرژی” در صورت تداوم روند موجود فرصت صادرات نفت تا ده سال دیگر از بین رفته و عملا کشور به دلیل اعتیاد شدید به مصرف سوخت های فسیلی امکان حرکت اساسی به انرژی های جایگزین را نخواهد داشت.

کنفرانس گلاسکو نیز انتظارات حامیان محیط زیست و کشورهای در معرض تهدیدات اقلیمی را برآورده نکرده است به ویژه آنکه  کشورهای توسعه یافته که متهمین ردیف یک گرمایش زمین هستند در زمینه کمک های مالی به کشورهای جهان سوم عملکرد بسیار ضعیفی داشته اند. خروجی گلاسکو متاسفانه ضمانت اجرایی برای کمک خوش آب و رنگ ۱۰۰ میلیاردی وعده داده شده را مشخص نکرده و عملا تصمیمات کلیدی در زمینه سازوکارهای الزام آور به سالهای آینده احاله شده است.

بررسی های کارشناسی (۱۳۹۵ ) نشان می دهد کاهش چهار درصدی  و دوازده درصدی انتشار گازهای گلخانه ای در کشور به ترتیب موجب افت تولید ملی به میزان  ۱٫۱۲ درصد و ۷٫۲ درصد خواهد شد و ایران برای جبران خسارت های وارده و اجرای برنامه های سازگاری با تغییر اقلیم  نیازمند سرمایه گذاری در حدود ۱۸۳ میلیارد دلار است که با توجه به افت شدید قدرت اقتصادی کشور در یک دهه گذشته امکان تامین داخلی عدم النفع مذکور تا افق ۲۰۳۰ مقدور نیست. متاسفانه با آغاز تحریمها نیز معدود سرمایه گذاریهای مشترک با نهادهای بین المللی  و شرکت های خارجی رو به محاق رفته است و عملا چشم انداز روشنی برای احیای کوتاه مدت همکاریهای مذکور به چشم نمی خورد.

قوانین متعددی در کشور همچون قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و یا قانون هدفمندی یارانه ها جهت گیری سیاستی اولیه را فراهم کرده اما به دلیل ضعف ضمانت های اجرایی لازم است دولت و مجلس با نگاهی آینده نگرانه نسبت به رفع خلاء های قانونی و یا اصلاح قوانین به فوریت اقدام نمایند. حزب اتحاد ملت بر این باور است که  فراهم سازی بستر مناسب رشد اقتصادی برای جامعه پیش شرط اصلی برای تحول به سمت اقتصاد سبز و ایجاد تاب آوری اقلیمی است. در این میان بازسازی توان حکمرانی کارآمد در حوزه های زیر ابزار تحول را  فراهم خواهد آورد.برخی این اقدامات می تواند به شرح زیر باشد:

 • تقویت کارگروه ملی تغییرات آب وهوا به عنوان مرجع ملی رسیدگی ،تصمیم گیری و هماهنگی کلان در خصوص تغییر اقلیم و پاسخگویی شفاف دستگاههای مسئول در سطوح مختلف
 • افزایش سهم انرژی های تجدید پذیر و کم کربن در سبد سوخت کشور با بهره گیری از ظرفیت های موجود در توافقنامه های راهبردی
 • توسعه حکمرانی ملی به منظور تقویت توان سازگاری با تغییر اقلیم در مدیریت بخشی و فرابخشی آب و کشاورزی با تکیه بر تقویت ارتباطات بخش های آب ،غذا و انرژی
 • ارتقا آگاهی ، دانش فنی و فرهنگ سازی با پدیده تغییر اقلیم
 • بازنگری سیاست های توسعه منطقه ای با لحاظ اصول سازگاری با تاکید بر حفظ پایداری مناطق روستایی
 • تکمیل سامانه پایش محیط زیست کشور با اولویت بهنگام سازی سیاهه انتشار گازهای گلخانه ای
 • بازنگری جدی در سیاست ها و قوانین موجود با تاکید بر ایجاد ضمانت های اجرایی شفاف

حزب اتحاد ملت با اعتقاد راسخ به اولویت اصول توسعه پایدار آمادگی دارد تا در زمینه  توانمندسازی ملی  و ارتقا تاب آوری اقلیمی با دولت و سایر احزاب و انجمن ها و نهادهای مدنی همکاری نزدیک و سازنده ایی را آغاز نماید تا کشور بتواند در یک دهه بسیار حیاتی آینده ، از گزند تهدیدات فزاینده محیطی در امان مانده و فرصتهای توسعه سبز برای فرزندان ایران فراهم شود.

 

لینک کوتاه

برچسب ها

، ، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.