• تاریخ انتشار : سه شنبه 2 آذر 1400 - 13:27
  • کد خبر : 4968
  • چاپ خبر

آذر منصوری: نگاه جنس دومی به نیمی از جمعیت ایران حاکی از نگاه ضدتوسعه است

این روزها زنان ایرانی با توجه به حضورشان در عرصه عمومی در نهاد‌های علمی و عرصه ورزش به حدی رسیده‌اند که با اراده خودشان سقف‌های شیشه‌ای را کنار می‌زنند.

آذر منصوری، فعال سیاسی و حقوق زنان و قائم‌مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت نیز به «جهان‌صنعت» گفت: متاسفانه این نوع اظهارنظرها بر سیاستگذاری‌های خرد و کلان ایران تاثیر می‌گذارد.

اما در هر صورت این نوع اظهارات بیشتر از هر چیزی نشان‌دهنده عدم درک واقع‌بینانه متولیان و سیاستگذاران با مطالبات جامعه و آنچه در زیر پوست شهر می‌گذرد است.
طبیعتا به دلیل این عدم درک نسخه‌هایی که پیچیده و اظهارنظرهایی که مطرح می‌شود مطالبات نیمی از جمعیت کشور را نادیده می‌گیرند و روز‌به‌روز بر شکاف‌ها می‌افزایند.
این نوع اظهارنظرها نه تنها منجر به فرزندآوری و نتایج مطلوب نخواهد داشت بلکه مشکلات بیشتری را گریبانگیر جامعه ایران می‌کند؛ مشکلاتی که به تنهایی تبدیل به بخشی از مسائل جدیدی می‌شود که مسوولان باید برای حل آنها دست به سیاستگذاری‌ها و اقدامات جدیدی بزنند.

به طور مشخص توجیهاتی که برای فرزندآوری با نگاه جنس دومی به زنان ارائه می‌شود در آینده نه چندان دور به مشکلاتی نظیر افزایش انواع بیماری منجر می‌شود که مردان را هم دربر می‌گیرد.
تبعات این نوع رفتارها متوجه کل جامعه است، چراکه فشارهای اینچنینی بر جامعه منجر به افزایش سقط‌های غیرقانونی می‌شود. بنابراین این رفتارها نه تنها نرخ رشد جمعیت را زیاد نمی‌کند بلکه تعداد معلولینی که به جمعیت کشور اضافه می‌شوند را بیشتر خواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه رویکرد و نگاه جنس دومی به نیمی از جمعیت ایران حاکی از نگاه ضدتوسعه است. این نگاه از سوی برخی مدیران وجود دارد چراکه اگر الزامات توسعه همه‌جانبه، متوازن، درون‌زا، دموکراتیک و پایدار جریان پیدا می‌کرد و یا این الزامات پذیرفته می‌شد؛ نهادهای قدرت می‌دانستند که اساسا دست یافتن به این مدل توسعه که رمز پویایی و بقای همه ملت‌ها در جهان امروز است بدون ایجاد فرصت‌های برابر برای نیمی از جمعیت کشور سرابی بیش نیست. طبیعتا چون نگاه ضدتوسعه‌ای وجود دارد و الگوی این توسعه را منتسب به جوامع غربی می‌دانند، بنابراین به الزامات آن هم تن نمی‌دهند.
در نتیجه این روزها آثار و پیامدهای این توسعه‌گریزی به عنوان کسری بودجه، تورم، بیکاری و انواع بحران‌های اجتماعی که دامن جامعه بحرانی ایران را گرفته، ناشی از همین رویکرد ضدتوسعه است که به طور مشخص در مساله زنان بیشتر خودش را نشان می‌دهد. این فعال حقوق زنان اظهار کرد: به نظرم این نوع رفتار و نگاهی که نسبت به زنان در جامعه وجود دارد تحت تاثیر رویکردهای رفتار مردسالارانه است.
البته این نوع رفتارها در تعارض با شعارهای ابتدای انقلاب اسلامی است، چرا که در آن زمان همگان بر این عقیده بودند که زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت داشته باشند، بر گرفته از نگاه کالایی است که نسبت به زنان وجود دارد. در نتیجه در پرتوی چنین نگاهی قاعدتا پیشرفتی در جامعه رخ نخواهد داد.
این در حالی است که رتبه شکاف جنسیتی ایران جزو آخرین کشورهای جهان بوده است. بنابراین براساس آمارهای رسمی جامعه بین‌المللی در ۱۵۶ کشور، ایران رتبه ۱۵۲ را از لحاظ برابری جنسیتی دارد.

منصوری با اشاره به تلاش زنان در عرضه جهانی بیان کرد: این روزها زنان ایرانی با توجه به حضورشان در عرصه عمومی در نهاد‌های علمی و عرصه ورزش به حدی رسیده‌اند که با اراده خودشان سقف‌های شیشه‌ای را کنار می‌زنند، هر قدر بر رفتارهای زن‌ستیزانه اصرار بیشتری شود قاعدتا زنان بیشتر در مقابل آنها مقاومت می‌کنند.

لینک کوتاه

برچسب ها

،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.