• تاریخ انتشار : شنبه 22 آبان 1400 - 16:44
  • کد خبر : 4811
  • چاپ خبر
پاک‌نیا، وکیل مهدی محمودیان در گفتگو با امتداد مطرح کرد؛

تداوم حضور آرش کیخسروی، مهدی محمودیان و مصطفی نیلی در بازداشت موقت، غیرقانونی است/ انتظار داریم تا هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین وقت جلسه بعدی دادگاه و صدور دستور آزادی متهمین پرونده از بازداشت اقدام شود/ چه دلیلی برای تداوم بازداشت این افراد وجود دارد؟

حضور آرش کیخسروی، مهدی محمودیان و مصطفی نیلی در بازداشت غیرقانونی است. من به عنوان وکیلی که این پرونده را به صورت کامل مطالعه کردم بر غیرقانونی بودن تداوم این بازداشت تاکید دارم.

 

امتداد-گروه خبر: در حالی حدود سه ماه از بازداشت آرش کیخسروی و مصطفی نیلی از وکلای دادگستری و همچنین مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار گذشته که این چهره‌ها همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند.

بابک پاک‌نیا، حقوقدان و از وکلای مهدی محمودیان در گفت‌وگویی با امتداد، ضمن اشاره به وضعیت پرونده موکل خود و دیگر متهمان این پرونده، اظهار داشت: در جلسه اول رسیدگی به این پرونده، کیفرخواست قرائت شد و سپس بنده و همکارم به وکالت از مهدی محمودیان به دفاع پرداختیم. کل جلسه دفاع در جلسه گذشته، تنها به بیان دفاعیات بنده و همکارم اختصاص یافته و فرصتی برای بیان دفاعیات وکلای دیگر متهمان پرونده دست نداد. از همین رو، دادگاه باید نسبت به تعیین وقت رسیدگی برای این پرونده اقدام کند که دستور آن، هنوز از سوی مقام قضائی صادر نشده است.

نمایندگان حفاظت، دادستانی و ضابطین مدام به شعبه رفت و آمد دارند و گاهی به این دلیل، موفق به دیدار با قاضی پرونده نشدیم

 

وی افزود: من، ایرادات شکلی فراوانی به روند رسیدگی در مرحله تحقیقات مقدماتی گرفتم و شاید بیش از ۹۰ درصد از زمان دفاعیاتم به طرح این ایرادات در جلسه نخست اختصاص داشت. تصور من بر این است که دادگاه به این نتیجه رسیده که در ابتدا پاسخی برای نواقص مطرح شده از سوی بنده به عنوان وکیل پیدا کند. ما شاهد بودیم که نمایندگان حفاظت، دادستانی و ضابطین مدام به شعبه رفت و آمد دارند و گاهی به این دلیل، موفق به دیدار با قاضی پرونده نشدیم.

 

تداوم حضور آرش کیخسروی، مهدی محمودیان و مصطفی نیلی در بازداشت موقت، غیرقانونی است

 

این وکیل دادگستری، همچنین در ادامه با اشاره به تداوم بازداشت موقت متهمان این پرونده، تصریح کرد: حضور آرش کیخسروی، مهدی محمودیان و مصطفی نیلی در بازداشت غیرقانونی است. من به عنوان وکیلی که این پرونده را به صورت کامل مطالعه کردم بر غیرقانونی بودن تداوم این بازداشت تاکید دارم. البته درست است که مهدی محمودیان، حکمی داشته اما باید از این سو و در این پرونده، تبدیل قرار صورت بگیرد و بحث حکم دیگر موکلم در جای خود، محل اقدام خواهد بود.

پاک‌نیا، خاطرنشان کرد: نمی‌توان اینگونه گفت که چون مهدی محمودیان، حکم دیگری دارد، پس الان هم باید در زندان باشد. اصلا قانون چنین مطلبی را ندارد و دیگر حکم موکل من، روند مربوط به خود را خواهد داشت. اساسا، متهم با محکوم‌علیه متفاوت است و متهم، نباید در بازداشت بماند. در بازداشت ماندن متهم، یک امر خلاف اصل تلقی می‌شود. اصل بر این است که متهم، مادامی که حکم قطعی برای او صادر نشده در بازداشت نماند.

این حقوقدان، یادآور شد: وقتی بناست تا خلاف اصل صورت بگیرد، باید تفسیر محدود در این باره را داشته باشیم. مثلا برای اینکه در مواردی، آثار جرم از بین نرفته و یا شهود پرونده تحت تاثیر متهم قرار نگیرند، مقام قضائی در موارد خاص، نظر به ماندن متهم در بازداشت می‌دهد. اما وقتی این قسمت به اتمام رسید، حتی در مرحله دادسرا، باید شخص را با قرارهای دیگر، نظیر صدور وثیقه، کفالت یا حتی التزام به حضور با قول شرف مواجه کرد.

پاک‌نیا، اضافه کرد: استمرار قرار بازداشت موقت، حتی در مرحله دادسرا و پس از پایان تحقیقات مقدماتی، بی‌معنا خواهد بود. چه برسد به این پرونده که تحقیقات و مرحله دادسرا درباره آن کلا به پایان رسیده و با گذشت دو ماه، جلسه نخست رسیدگی برگزار شده اما متهمان، همچنان در بازداشت به سر می‌برند. اصلا چه دلیلی برای تداوم این بازداشت وجود دارد؟ اگر منظور از این مسئله، بیم فرار متهمان هم باشد، می‌توان با صدور وثیقه، این افراد را ممنوع‌الخروج کرد.

این وکیل دادگستری، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه اصلا ما درباره چه کسانی صحبت می‌کنیم؟ درباره دو وکیل دادگستری و یک روزنامه‌نگارحرف می‌زنیم و این افراد که مجرمین خطرناک نیستند! اصلا چه بیم فراری می‌تواند درباره این افراد وجود داشته باشد؟ من و همکارانم به قاضی پرونده  توضیح دادیم که دو تن از این افراد، وکیل دادگستری هستند و حقوق تعداد زیادی از موکلین به این افراد گره خورده است. وقتی این بازداشت تداوم پیدا کند، همه این افراد متضرر می‌شوند. جواب این افراد را چه کسانی خواهد داد؟ متاسفانه هیچ توجهی به این توضیحات نشد و این بندگان خدا، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

 

پرونده ایرادات شکلی زیادی داشته و گزارش اولیه ضابط پر از ایراد است

 

پاک‌نیا در ادامه نیز، ضمن اشاره مجدد به رفت و آمد ضابطین پرونده به شعبه رسیدگی، تصریح کرد: بر اساس آنچه خودم تصور دارم، پرونده ایرادات شکلی زیادی داشته و گزارش اولیه ضابط پر از ایراد است. ضمن اینکه قاضی این پرونده، الحق و الانصاف جزو قضاتی است که پرونده را به صورت کامل مطالعه کرده و به بیان دفاعیات توجه می‌کند. بر این اساس تصور می‌کنم که احتمالا قاضی پرونده از ضابطین و افراد مرتبط توضیح خواسته تا نسبت به رفع ایرادات اقدام شود. بر این اساس نیز، گمان می‌کنم که دلیل عدم تشکیل جلسه بعدی دادگاه نیز تا این لحظه، همین مسئله باشد.

وی اضافه کرد: کما اینکه در جلسه دادرسی نیز، نماینده دادستان پاسخ شفافی به ایرادات من نداشت و صرفا به بیان موضوعات و مسائل بی‌ربط اکتفا کرد. ایشان یا پاسخی به ایرادات نمی‌داد و یا پاسخش، ربطی به سوالاتم نداشت.

 

انتظار داریم تا هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین وقت جلسه بعدی دادگاه و صدور دستور آزادی این افراد از بازداشت اقدام شود

 

وی در پایان نیز، تاکید کرد: انتظار ما این است که اگر چنانچه، نقصی در پرونده وجود دارد، آن را به دادسرا ارسال کنند تا نواقص موجود مرتفع شود. اگر هم نقصی نداشت، هرچه زودتر موضوع را شفاف کرده و جلسه بعدی رسیدگی را تعیین کنند. ضمن اینکه انتظار داریم تا اگر پرونده کامل بود، فورا با تبدیل قرار، نسبت به آزادی متهمان پرونده از بازداشت موقت اقدام شود. من اعتقاد دارم که با توجه به شخصیت این افراد، حتی وثیقه هم نباید صادر شود و نهایتا صدور قرار با کفالت یا حتی التزام به حضور با قول شرف، اکتفا خواهد کرد. چرا که همانگونه که گفتم ما درباره دو وکیل دادگستری و یک روزنامه‌نگار صحبت می‌کنیم، نه درباره چند تبهکار و مجرم خطرناک!

لینک کوتاه

برچسب ها

، ، ، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.