• تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آبان 1400 - 20:32
  • کد خبر : 4699
  • چاپ خبر
«قهرمان» فرهادی ناجی اکران یا جامانده در صف نمایش؟

وضعیت فروش و اکران آخرین فیلم اصغر فرهادی واکاوی شد/ فروش بیش از ۳ میلیارد تومانی قهرمان در دوران تلخ کامی سینما از کرونا

فیلم های اصغر فرهادی البته همواره به خاطر نوعی از نگاه واقع بینانه و نزدیک به جامعه ایرانی در داخل کشور پرفروش و پرمخاطب بوده است و فیلم تازه او نیز در حالی روانه پرده نمایش سینماها شده که کاندید سینمای ایران در مراسم اسکار است و پیش از این نیز مورد توجه و اقبال منتقدان برجسته جهانی قرار گرفته و البته که جایزه بزرگ جشنواره کن را نیز به دست آورده است.

امتداد-گروه فرهنگی: ناف اکران فیلم های «اصغر فرهادی» را گویا با حاشیه و جنجال بریده‌اند. از همان اکران «درباره الی» که در سال ۱۳۸۸ و در میانه اعتراضات پس از انتخابات با حواشی مهاجرت گلشیفته فراهانی همراه شد، تا اکران فیلم «جدایی نادر از سیمین» که اکران آن با اکران «اخراجی ها۳» همزمان شد و به رقابتی عجیب بین دو فیلم برای گرفتن صدر جدول گیشه اکران بدل شد. حواشی اکران فیلم گذشته که قرار بود با زیرنویس اکران شود نیز احتمالا از یاد مخاطبان سینمای ایران نرفته است. تقریبا هر بار نامی از یکی از فیلم های اصغر فرهادی در یک دهه اخیر آمده موجی از حاشیه نیز با آن همراه شده است.

کسب دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و نامزدی برای فیلمنامه از یک سو، توجه جشنواره سینمای کن به فیلم های این فیلمساز از سوی دیگر، شائبه این مساله را به وجود آورده که سینماگران دیگرِ سینمای ایران در سالی که اصغر فرهادی فیلم بسازد، شانسی برای معرفی به آکادمی اسکار نخواهند داشت و این فرهادی است که به مدد اعتباری که با جوایزش و البته پخش کننده های بین المللی توانمندش به دست آورده راهی آکادمی خواهد شد تا شاید سینمای ایران اسکاری دیگر را نیز به کلکسیون جوایزش اضافه کند.

در این میان بسیاری از علاقه مندان سینما، به اصغر فرهادی و آثارش که آن را سینما و در عین حال دارای شمایل انسانی می دانند امیدوار هستند.

این بار اما به نظر می رسد امیدها به گونه ای دیگر به «قهرمان» یعنی فیلم تازه «اصغر فرهادی» بسته شده است. انگار بسیاری از دوست داران سینما امید دارند اکران فیلم تازه فرهادی حصار تنگی که به دور اکران در دوران کرونا کشیده شده است را بشکند.

گویی در هر دوره که رخوتی نفس‌گیر گیشه سینماها را به درون خود فرو می کشد، اصغر فرهادی  می تواند با فیلمی تازه، مخاطبان را جذب این گیشه خفته و خسته کند و قهرمانی برای نجات سالن های سینما را راهی اکران کند. حالا و این بار پس از دو سال که شیوع ویروس کرونا کام سینما را تلخ کرد و باز و بسته شدن های متوالی چنان بختکی به جان روند اکران فیلم ها افناده بود اکران فیلم «قهرمان» آغاز شده و بسیاری به فروش این فیلم و تغییر روند عادت شهروندان که دو سال دوری از سالن های سینما بوده دل بسته اند.

انگار که قرار است «قهرمان» چنان قهرمانی برای برنامه اکران سینماها برسد و خاطر خوش صف های طولانی برای خرید بلیت و تماشای «جدایی نادر از سیمین» در ابتدای دهه ۹۰ را دوباره زنده کند.

فیلم های اصغر فرهادی البته همواره به خاطر نوعی از نگاه واقع بینانه و نزدیک به جامعه ایرانی در داخل کشور پرفروش و پرمخاطب بوده است و فیلم تازه او نیز در حالی روانه پرده نمایش سینماها شده که کاندید سینمای ایران در مراسم اسکار است و پیش از این نیز مورد توجه و اقبال منتقدان برجسته جهانی قرار گرفته و البته که جایزه بزرگ جشنواره کن را نیز به دست آورده است.

وضعیت فروش فیلم ها در سینماهای کرونا زده

فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی در دوران شیوع کرونا در شیراز ساخته شده و پس از مدتی وقفه، دوباره ساخت آن از سر گرفته شد و به سرانجام رسیده است. «قهرمان» نهمین ساخته این کارگردان نام‌آشنای ایرانی و ازجمله آثار پر بازیگر این فیلمساز است.

بر اساس گزارش سمفا(سامانه مدیریت فروش و اکران سینما) تا بامداد ۱۲ آبان سال جاری و پس از حدود یک هفته اکران فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی با در اختیار داشتن ۳۰۲ سالن موفق شده است به فروش سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی دست یابد. تعداد مخاطبان این فیلم تا همین تاریخ و تنظیم این گزارش نیز ۱۳۰هزار و ۳۲۳ نفر بوده است.

چنین فروشی در یک هفته تقریبا در همه یک سال و اندی دوران کرونا بی سابقه بوده است و احتمالا سینمای ایران چنین رقمی در طول یک هفته را تنها تا پیش از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ به یاد می آورد. فیلم سینمایی «دینامیت» اما هم چنان فیلم اول اکران است که توانسته در مدت ۴ ماه فروش ۱۹ میلیارد تومان را برای خود ثبت کند و قبل از اکران «قهرمان» پرفروش ترین فیلم یک سال و ۹ ماه اخیر به شمار می‌آمده است.

زمانی که «دینامیت» اکران شد در سه روز اول ۵۰۰ میلیون تومان فروش داشت در حالی که «قهرمان» در مدت زمان مشابه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را برای خود ثبت کرده است.

البته توجه به این مهم نیز لازم است که یک ماه بعد از اکران «دینامیت» با موج پنجم کرونا مواجه شدیم و آن زمان هم واکسیناسیون به صورت گسترده انجام نشده بود. در حال حاضر با بهبود وضعیت شیوع کرونا، افزایش واکسیناسیون و اکران فیلم‌های تازه و متنوع در سینما مخاطبان تمایل بیش‌تری برای حضور در سالن‌ها دارند.
«دینامیت» با بیش از ۱۹ میلیارد تومان فروش در ۴ ماه اخیر، در هفته گذشته، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از گیشه به دست آورده است.

فیلم پرفروش دیگر «درخت گردو» به کارگردانی «محمدحسین مهدویان» است که  با توجه به بارها تعطیل و باز شدن سینماها تاکنون موفق شده به فروش دو میلیارد و نهصد میلیون تومانی دست یابد. با توجه به زمان اکران فیلم درخت گردو از مهدویان که ماه هاست  اکران آن ادامه دارد و فروش فیلم قهرمان که در یک هفته به رقم ۳ میلیارد تومان دست یافته است به نظر می رسد، اصغر فرهادی احتمالا باز می تواند خونی تازه در رگ های اکران با فیلم تازه اش جریان دهد.

فاصله فروش فیلم های دیگر چون خورشید، هفته ای یک بار آدم بکش، پوست و …  نیز با توجه به اکران طولانی مدت آنان نسبت به زمان اکران یک هفته ای فیلم فرهادی به نظر می رسد که به سختی قابل جبران باشد. اما در همین حال بسیاری امید دارند که با توجه سرعت گرفتن تزریق واکسن در کشور، با ادامه اکران فیلم های دیگر هم چون «درخت گردو»، این فیلم و سایر  فیلم ها نیز بتوانند وضعیت فروش خود را بهبود ببخشند.
«قهرمان» اما در سه روز اول اکران توانست  به رقم فروش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را به برسد و جایگاه «دینامیت» به کارگردانی «مسعود اطیابی» را در فروش هفتگی، پس از ۴ ماه تصاحب کند.

اکران جهانی قهرمان و فروش های بین المللی

از سوی دیگر ، فیلم «قهرمان» امکان فروش بین المللی را نیز پیش روی خود هموار می بیند. کمپانی فرانسوی «ممنتو پیکچرز» که تهیه‌کننده فیلم «قهرمان» نی هست و اکران بین المللی آن را بر عهده دارد، قرارداد نمایش فیلم را برای بیش از ۳۰ کشور و منطقه در قاره‌های اروپا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه منعقد کرده است.

این کمپانی قرار است «قهرمان» را از ۲۲ دسامبر در فرانسه اکران کند. آمازون نیز پیش تر حق پخش فیلم را برای آمریکا و کانادا به دست آورده است. شرکت «کینو پاواساریس» در منطقه بالکان، «سینه آرت» در منطقه بنلوکس شامل بلژیک، هلند، لوگزامبورگ، بولگاریا فیلم ویژن در بلغارستان، سینما موندو در فنلاند، نیو ویزیون در آلمان و اتریش، اسپنتزوس در یونان، لاکی رِد در ایتالیا، آلامبیک در پرتغال، اسکن باکس در منطقه اسکاندیناوی، اه کونتراکورینته در اسپانیا از جمله خریداران فیلم هستند.


«قهرمان» همچنین در سوئیس، صربستان، کرواسی، بوسنی، مقدونیه، اسلوونی، مونته‌نگرو، لهستان، استرالیا و نیوزلند، چین، هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی، تایوان، ترکیه، هند، اندونزی و روسیه به نمایش درمی‌آید.

حال با این شرایط که تنها حدود یک هفته از اکران فیلم «قهرمان» گذشته است باید منتظر ماند و دید که آیا قهرمان فرهادی می تواند رکوردهای سینمایی ایران در دوران کرونا را بهبود ببخشد و قهرمانی تازه برای شکستت خطی شود که برخی شهروندان برای رفتن به سالن های سینما در مقابل خود ترسیم کرده اند! بحران شیوع کرونا و از سر گذراندن ۵پیک کرونا در طی کمتر از دو سال، افزایش تولیدات سریال ها در شبکه های نمایش خانگی تا حد زیادی بر روی عادت سینما رفتن شهروندان تاثیر داشته است و شاید حالا پس از اکران تا حدودی موقت دینامیت و درخت گردو در اوج دوران کرونا ، قهرمان بتواند ناجی نهایی شبکه اکران در سالن های سینمای کشور باشد.

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.