• تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 شهریور 1400 - 16:32
  • کد خبر : 3983
  • چاپ خبر

گزارش امتداد از وضعیت مراکز واکسیناسیون پایتخت؛ از وعده لغو محدودیت سنی تا تعطیلی مرکز واکسیناسیون فرهنگسرای ملل/ برای واکسیناسیون خارج از سال تولد خود با شانس مراجعه کنید!/ برای پیگیری لغو محدودیت سنی پیج ما را فالو کنید، استوری می‌کنیم!

دختر جوانی هم البته اینگونه پاسخ می‌دهد؛ “آقا واکسن می‌زنن! من خودم متولد ۷۴ هستم. اولش می‌گفتن باید پیامک داشته باشی و تو سایت ثبت نام کنی، ولی من وایسادم بهم واکسن زدن!”

امتداد-محمد جعفری: با به پایان رسیدن دولت دوازدهم و روی کار آمدن دولت سیزدهم، روند واکسیناسیون عمومی شهروندان سرعت گرفته و به تعبیر وزیر جدید بهداشت، این روزها با سیل ورود واکسن به کشور مواجه هستیم. در میان وعده‌های نافرجام تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت تا شهریور ماه سال جاری و تبدیل شدن ایران به قطب واکسن منطقه، گویا مخالفین واردات واکسن خارجی دست به کار شده و با بالا زدن آستین جهاد و همت انقلابی، روند واردات واکسن‌های مختلف را به کشور سرعت بخشیده‌اند.

به تعبیر دیگر اما، ظاهرا فلکه مسدود و نیم بند واردات واکسن که تا همین چندی پیش به صورت قطره‌چکانی، واکسن را به مراکز واکسیناسیون روانه می‌کرد، امروز تا بیشترین حد امکان باز شده و حتی با دپوی واکسن‌ها در مراکز روبرو هستیم.

در همین رابطه برای بررسی میدانی وضعیت واکسیناسیون عمومی شهروندان تهرانی، سری به چند مراکز واکسیناسیون در شمال تهران و البته یک مرکز در غرب پایتخت زدیم که پیش‌تر، عنوان می‌شد که در آن واکسیناسیون بدون محدودیت سنی صورت می‌گیرد.

فرهنگسرای ملل از شیشه‌های شکسته تا تعطیلی!

اولین مرکز، مرکز واکسیناسیون عمومی کووید۱۹ مستقر در فرهنگسرای ملل پارک قیطریه بود که در ساعات ابتدایی روز، سری به آن‌جا زدیم. از ازدحام مسیرهای منتهی به پارک که گذشتیم، پرسان پرسان ساختمان فرهنگسرا را نشان‌مان دادند. اولین خانواده عبوری اما در حین بازگشت از محوطه بود که کم و کیف واکسیناسیون را از آن جویا شدیم و پدر خانواده در پاسخ گفت: “والا ما از صبح اول وقت از شرق تهران کوبیدیم به هوای واکسیناسیون بدون محدودیت سنی اومدیم اینجا، حالا می‌گن که کلا تعطیل شده!”

اندکی جلوتر اما، یکی از خبرنگاران صدا و سیما یکی از مراجعین را کناری کشیده و سخت مشغول پرسش و پاسخ است: “نظرتون درباره سرعت واکسیناسیون در روزهای گذشته چی هست؟ از افزایش تعداد مراکز و لغو محدودیت تردد شبانه در دوره جدید راضی هستید؟!”

سوای این اما، مردم در مقابل در ورودی فرهنگسرا تجمع کرده و در میان همهمه، هریک سوالی از مرد میانسال مستقر در مقابل ساختمان می‌پرسند؛ “آقا اگر محدودیت سنی رو برنداشته بودن، چرا مردم رو اسیر کردن تا اینجا کشوندن؟ من از صبح چند جا رفتم اما از واکسیناسیون بدون محدودیت سنی خبری نیست”، “آقا ما رفتیم کاخ نیاوران از اونجا به ما گفتن بیایم اینجا، حالا هم که فرهنگسرا کلا بسته شده، کجا باید بریم؟”، “آقا یه اطلاع‌رسانی ساده، انقدر مشکل هست که نمی‌کنید؟”

مرد که اما پیداست نه جایگاه چندانی دارد و نه قصوری در این بلبشو، شمرده شمرده، پاسخ می‌دهد: “ما در این مرکز تا روز پنجشنبه، طبق پیامک، واکسیناسیون همه افراد را تا سالی که اعلام شده بود، انجام می‌دادیم اما از آن روز، یک سری افراد سودجو با پیامک‌های فیک جو اینجا را بهم ریختند و متاسفانه باعث تعطیلی این مرکز شدند. این هم که گفته شد در این مرکز واکسیناسیون بدون محدودیت سنی انجام می‌شده، همه شایعات فضای مجازی بوده است”!

صحبت‌های فرد مسئول دیگر اما، شکل دیگری از واقعیت را به تصویر کشیده و می‌گوید: “ما تا قبل از امروز، ظرف مدت دو روز بالغ بر ۶۷۰۰ واکسن، بدون محدودیت سنی تزریق کردیم و از آن جا که واکسن زیاد داشتیم، هیچ محدودیتی برای سن مراجعین وجود نداشت اما با ازدحام جمعیت و شکسته شدن شیشه درب ابنیه تاریخی مجموعه، دستور انتقال تجهیزات واکسیناسیون و تعطیلی این مرکز صادر شد و تا اطلاع‌ ثانوی، واکسیناسیونی در این جا نخواهیم داشت.”

یکی دیگر از مراجعین هم در تائید حرف این مسئول می‌گوید:” دوستان متولد ۶۴ من روز گذشته در همین پارک قیطریه واکسن زدند و از آن جا که منزل من در منطقه نیاوران بوده به کاخ مراجعه کردم و از آن جا ما را به فرهنگسرای ملل پارک قیطریه ارجاع دادند. متاسفانه الان هم یک برگه چسبانده‌اند که تا اطلاع ثانوی در این مرکز واکسیناسیون انجام نخواهد شد. نمی‌دانیم این وضعیت تا کی باید ادامه پیدا کند؟”

مسئول دیگری که ظاهرا از در فرهنگسرا برای آرام کردن فضا بیرون آمده در پاسخ به سوال مردم درباره بحث محدودیت سنی واکسیناسیون می‌گوید: “ظاهرا این مسئله از پایه بی‌اساس و کار هکرها بوده است!” پسر جوانی از میان جمعیت اما پاسخ می‌دهد؛ “آقا! هکر کدومه؟! مگر سایت بوده که هک کنند؟ چرا انقدر مسئله رو پیچیده می‌کنید؟” مرد، پاسخ می‌دهد؛ “حالا هرچی! لطفا تشریف ببرید برای ما مسئولیت داره!”

مرکز واکسیناسیون کاخ نیاوران، با محدودیت سنی اما منظم

پس از این شلوغی اما سری به مرکز واکسیناسیون مستقر در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران(کاخ نیاوران) می‌زنیم. در کنار ازدحام پراکنده اطراف محل ورودی، خبری از بلبشو نیست و البته، هستند جوانان کم سن و سالی که به هوای لغو محدودیت سنی برای واکسیناسیون به مرکز آمده‌اند و البته با شنیدن پاسخ مسئول پاسخگویی و خواندن دست نوشته بدخط کنار در ورودی، غرولند کنان راه خروج در پیش می‌گیرند.

از یکی دو مسئول توزیع واکسن که برای استراحتی نیم بند به کنج خلوتی در محوطه آمده‌اند، کم و کیف لغو محدودیت واکسیناسیون را می‌پرسیم و پس از شرح مشابهی از وضعیت واکسیناسیون مرکز قیطریه، پاسخ می‌دهند؛ “تا همین دو روز پیش، واکسیناسیون بدون محدودیت سنی را آغاز کردیم تا به صورت آزمایشی، وضعیت را بسنجیم، شلوغی و ازدحام مردم، بخصوص در نوبت عصر اما اصلا اجازه ادامه طرح را نداد و دیدید که چه بر سر در ورودی فرهنگسرای ملل در پارک قیطریه به خاطر ازدحام آمد.”

ادامه می‌دهد: “واکسن تا دلتان بخواهد موجود داریم و اصلا مشکلی از بابت تامین واکسن نیست. اصلا فکر می‌کنید که چرا منع تردد شبانه را برداشتند؟ به خاطر اینکه واکسیناسیون را ۲۴ ساعته کنند. من خودم، دندانپزشک هستم و برای کمک آمده‌ام. اگر مردم همکاری لازم را داشته باشند، واکسیناسیون با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.”

مرکز واکسیناسیون بوستان گفتگو؛ برای پیگیری لغو محدودیت سنی پیج ما را فالو کنید، استوری می‌کنیم!

دیگر مرکزی که در روزهای اخیر، تحت عنوان مرکز واکسیناسیون بدون محدودیت سنی در فضای مجازی عنوان شده، مرکز واکسیناسیون بوستان گفتگو است. مرکزی که البته انصافا، نسبت به دیگر مراکز از نظم و نظام بهتری در پذیرش و ارجاع مراجعین برخوردار بوده و خبری از ازدحام و بلبشو را در آن نیست.

نکته جالب توجه اما، همان بحث لغو محدودیت سنی است. از اولین مراجعینی که برای واکسن مراجعه کرده‌اند، کم و کیف تجربه‌شان را می‌پرسیم که مادری میانسال در پاسخ، پیش‌دستی می‌کند؛ “حقیقتش دوستای دخترم که متولد اواسط ۷۰ هستن، دیروز و پریروز برای واکسن اومدن و واکسن هم زدن. امروز که برای واکسن دخترم اومدیم به ما می‌گن، پیج اینستاگرام مارو فالو کنید، اگر امکان واکسیناسیون بدون محدودیت سنی بود با استوری خبرتون می‌کنیم!”

متعجب و البته با کنایه ادامه می‌دهد؛ “حالا من نمی‌دونم اگر مثلا طرح صیانت از فضای مجازی رو اجرا کنن، باید منتظر رسیدن کبوتر نامه‌رسون باشیم یا می‌خوان با دود بهمون علامت بدن!”

دختر جوانی هم البته اینگونه پاسخ می‌دهد؛ “آقا واکسن می‌زنن! من خودم متولد ۷۴ هستم. اولش می‌گفتن باید پیامک داشته باشی و تو سایت ثبت نام کنی، ولی من وایسادم بهم واکسن زدن!”

برای پرس و جوی بیشتر که به مسئولین مرکز مراجعه می‌کنیم به مسئول مربوطه معرفی‌مان می‌کنند؛ “به حاج‌آقا فلانی مراجعه کنید”
عجالتا اما، بدون هماهنگی قبلی، اجازه ورود ما به قرارگاه واکسیناسیون را نمی‌دهند و از گیت اول برمی‌گردیم..

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.