• تاریخ انتشار : دوشنبه 11 مرداد 1400 - 20:07
  • کد خبر : 3378
  • چاپ خبر
مولوی، دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران در گفتگو با امتداد:

در حال حرکت به سمت تورم پایدار بالای ۵۰درصد هستیم/ اقتصاد ذینفعانه در ایران رویکرد سیستماتیک پیدا کرده/ برخی کاسبان تورم در سیاست همه دولت‌ها تاثیر مستقیم دارند/ برخی در کشور خیالشان راحت است که اگر هم بدهی ایجاد کنند با خلق ثروت آن را جبران می‌کنند/ اقتصاد ایران به طور متوسط سالانه، بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه را تجربه کرده

متاسفانه اقتصاد ذینفعانه در ایران، رویکرد سیستماتیک پیدا و در تمام پیکره اقتصاد مملکت نفوذ کرده است. حربه‌های ذینفعانه‌ای که هر روز در یک حوزه نظیر سیمان، سکه، ارز ۴۲۰۰تومانی و دیگر عرصه‌ها نمایان می‌شود و وقت آن رسیده که به جد، تصمیم به محدودیت این رویکردها بگیریم.

 

امتداد-گروه خبر: اخیرا و در آستانه انتقال قدرت در پاستور، اتاق اقتصاد تهران در گزارشی، آماری از تورم کشورهای مختلف منتشر کرده که بر اساس آن، تورم ایران با بالغ بر ۴۶ درصد نزدیک به ۳۱ درصد تورم افغانستان و ۹ برابر تورم عراق را به نام خود ثبت کرده است. آماری که نشان داده، وضعیت تورم در ایران، حتی از کشورهای درگیر تنش‌های داخلی و قومی نیز بدتر بوده است.

پیمان مولوی، اقتصاددان و دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به وضعیت اقتصادی کشورمان در وهله کنونی، اظهار داشت: شاید از دید سیاستگذاران مسئله مهمی در میان نباشد اما از نگاه اقتصاد کلان و به گواه اعداد و ارقام رسمی و واقعی، متاسفانه اقتصاد ایران در سومین سال متوالی، تورم بالای ۵۰درصد را ثبت و ضبط کرده و به نظر می‌رسد که در حال حرکت به سمت تورم پایدار بالای ۵۰درصد هستیم.

 

اقتصاد ایران به طور متوسط سالانه، بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه را تجربه کرده

 

وی افزود: اکنون بالغ بر ۱۰ سال است که اقتصاد ایران، رشد اقتصادی صفر را تجربه کرده و این در حالی است که ما اقتصادی با ظرفیت‌های قابل توجه، نظیر توانمندی نیروی انسانی، دانش و تکنولوژی و علاقه به تولید و با انگیزه فراوان بوده است.

مولوی، تصریح کرد: متاسفانه ما از اقتصادی حرف می‌زنیم که به طور سالانه به صورت متوسط، بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه را تجربه کرده و به اقتصاد ذینفعانه بدل شده است. با تاسف باید گفت که در کشور ما، یک سری از شرکت‌ها، بدون تورم توان کار کردن و فعالیت مولد ندارند.

 

برخی کاسبان تورم در سیاست همه دولت‌ها تاثیر مستقیم دارند

این اقتصاددان، یادآور شد: این شرکت‌ها را با عنوان کاسبان تورم باید شناخت. بازیگرانی که متاسفانه در سیاست‌های همه دولت‌ها تاثیر مستقیم داشته و اجازه نمی‌دهند که به صورت علمی با مسئله تورم در اقتصاد این مملکت مقابله شود.

دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران، خاطرنشان کرد: از آن جا که اقتصاد ما، رشد اقتصادی نداشته، ریسک سیاسی در آن بسیار بالا رفته و همچنین رشد نقدینگی بالایی هم تجربه می‌کند، جمیع این مسائل سبب شده تا رقم و روند تورم همچنان بالا باقی بماند.

 

برخی در کشور خیالشان راحت است که اگر هم بدهی ایجاد کنند با خلق ثروت آن را جبران می‌کنند

 

وی، تاکید داشت: اگر سیاستی در راستای کاهش تورم اتخاذ شود، متاسفانه شاهد پس لرزه‌های آن و حتی جابجایی وزیر خواهیم بود. همین الان، بهره حقیقی در ایران، رقم منفی ۳۳ درصد را تجربه می‌کند. وضعیت تورم به شکلی شده که برخی در کشور خیالشان راحت است که اگر هم بدهی ایجاد کنند با خلق ثروت آن را جبران خواهند کرد.

مولوی، یادآور شد: متاسفانه تورم بالا در کشور ما، خواهان خودش را دارد و صد البته که کاملا بر ضد منافع مردم و مغایر با تولید ناخالص داخلی است. مهم‌ترین اقدامی که به نظرم، رئیسی باید در دولت سیزدهم تمهید کند، رساندن رقم تورم به ۲۰درصد در گام اول و کاهش آن به ۱۰درصد و ۵ درصد در گام دوم خواهد بود.

 

باید از سیاست‌های تجربی و آزمون و خطا دست برداریم

 

این اقتصاددان، عنوان داشت: این مهم نیز بدون تردید، محقق نخواهد شد مگر با استفاده از تجربیات صاحبنظران و اقتصاددانان برجسته مملکت. به نظر من، شاید دیگر واقعا وقت آن رسیده که دست از سیاست‌های تجربی برداشته و از آزمون و خطا صرف نظر کنیم. چرا که اقتصاد ایران در وضعیت بغرنج کنونی خود، واقعا جایی برای آزمون و خطا نخواهد داشت.

 

اقتصاد ذینفعانه در ایران رویکرد سیستماتیک پیدا کرده

وی تصریح کرد: متاسفانه اقتصاد ذینفعانه در ایران، رویکرد سیستماتیک پیدا و در تمام پیکره اقتصاد مملکت نفوذ کرده است. حربه‌های ذینفعانه‌ای که هر روز در یک حوزه نظیر سیمان، سکه، ارز ۴۲۰۰تومانی و دیگر عرصه‌ها نمایان می‌شود و وقت آن رسیده که به جد، تصمیم به محدودیت این رویکردها بگیریم.

مولوی در پایان نیز، تاکید داشت: به عقیده من، باید به سمت اقتصاد رقابتی حرکت کنیم که مثلا همین چین آن را تجربه کرد و به گواه آمار و ارقام نیز به واقع موفق شد.

لینک کوتاه

برچسب ها

، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.