• تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 خرداد 1400 - 13:34
  • کد خبر : 2773
  • چاپ خبر
نصراللهی یکی از وکلای جمعیت امام علی(ع) در گفتگو با امتداد:

پرونده جمعیت به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده/ امیدواریم که رسیدگی به پرونده، کاملا مستقل و به دور از درخواست‌های نهادهای امنیتی صورت بگیرد/ در صورت اقدام وزارت کشور، نسبت به عدول از دعوی خود، انحلال جمعیت امام علی(ع) صورت نمی‌گیرد/ منتظر رای دادگاه تجدید نظر برای راستی‌آزمایی شعارهای تبلیغاتی رئیسی هستیم

در قوه قضائیه در حال حاضر، فعلا پرونده مفتوح بوده و امیدواریم که رئیسی در این مرحله و حتی قبل از انتخابات، یک ملاحظه‌ قانونی نسبت به این پرونده داشته و به شعارهای خود جامه عمل بپوشاند.

امتداد-محمد جعفری: بحث انحلال جمعیت امام علی(ع) طی ماه‌های اخیر، نگرانی‌های جدی را در میان فعالان مدنی و افکار عمومی به دنبال داشته و این پرونده در حال حاضر در واپسین ایستگاه تصمیم‌گیری قضائی قرار گرفته است.

ابوذر نصراللهی، حقوقدان و از وکلای جمعیت امام علی(ع) در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به وضعیت پرونده این تشکل مردمی، اظهار داشت: پرونده در حال حاضر به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده و ما انتظار داریم که در این دادگاه با یک روند عادلانه و قانون‌محور مواجه باشیم. حل و فصل این پرونده با حاکمیت قانون مورد انتظار افکار عمومی و اعضای جمعیت خواهد بود.

وی افزود: ممکن است که این پرونده با دو روند مورد رسیدگی قرار بگیرد. یکی، رسیدگی با رویکرد سیاسی است که تا کنون شاهد آن بودیم و متاسفانه، دولتی که منشور حقوق شهروندی را به تصویب رسانده بود، درخواست انحلال یکی از بزرگترین سازمان‌های مردم نهاد در کشور را ارائه کرد. متاسفانه این اتفاق رخ داد و به رغم قول‌های مساعد از جانب دولت برای استرداد این دادخواست، شاهد اقدامی در این زمینه نبودیم.

نصراللهی، تصریح کرد: فعلا این پرونده در مسیر رسیدگی خود قرار دارد. بحث جدی دیگر، آزمون بزرگی است که امروز پیش روی قوه قضائیه قرار گرفته است. رئیسی در حال حاضر به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری، خود را در معرض آرا مردم قرار داده و یکی از مباحثی که مطرح کرده، بحث حمایت از سمن‌ها بوده است. اکنون این انتظار می‌رود که حداقل در خصوص جمعیت امام علی و در حالی که این امکان برای او وجود دارد تا دستور رسیدگی عادلانه را صادر کند، شاهد چنین اقدامی در چارچوب موازین قانونی باشیم.

 

امیدواریم که رسیدگی به پرونده، کاملا مستقل و به دور از درخواست‌های نهادهای امنیتی صورت بگیرد

این وکیل دادگستری، یادآور شد: امیدواریم که رسیدگی به این پرونده، کاملا مستقل در چارچوب قانون و به دور از درخواست‌های نهادهای امنیتی صورت بگیرد. کما اینکه شاهد هستیم که برخی از گزارش‌هایی که در این پرونده تقدیم دادگاه شده، چندان دقیق نیست. همچنان که دادرسی در مرحله بدوی نیز، آنگونه که باید و شاید مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است.

نصراللهی، خاطرنشان کرد: انتظار ما این بود که دادگاه بدوی در خصوص مسائل مالی، موضوع را به کارشناسی ارجاع می‌داد. انتظار داشتیم که یک تحقیق محلی کامل در خصوص جمعیت صورت بگیرد که نگرفت و به هر حال، امیدوار هستیم که دادگاه تجدیدنظر در یک فضای کاملا حقوقی و به دور از تنش‌های سیاسی به درخواست‌های ما توجه داشته باشد.

 

در صورتی که وزارت کشور، نسبت به عدول از دعوی خود اقدام کند، انحلال جمعیت امام علی(ع) صورت نمی‌گیرد

 

وی در ادامه گفت: جمعیت امام علی، جمعیتی است که فعالیت خود را انجام داده و جوان‌هایی در آن فعالند که برای کمک به محرومان و رفع محرومیت با ایثار و تلاش مضاعف ممارست می‌کنند. این، شایسته نبود که دولت درخواست آن را ارائه دهد. اکنون هم تاکید ما این است که دعوی انحلال جمعیت امام علی، دعوی است که در حوزه حقوق خصوصی قابل حل است و در صورتی که وزارت کشور یا دولت، نسبت به عدول از دعوی خود اقدام کند، این انحلال صورت نخواهد گرفت.

 

منتظر رای دادگاه تجدید نظر برای راستی‌آزمایی شعارهای تبلیغاتی رئیسی هستیم

وکیل جمعیت امام علی(ع) در ادامه با اشاره به انتظار اعضا جمعیت از رئیس دستگاه قضا، تصریح کرد: در قوه قضائیه در حال حاضر، فعلا پرونده مفتوح بوده و امیدواریم که رئیسی در این مرحله و حتی قبل از انتخابات، یک ملاحظه‌ قانونی نسبت به این پرونده داشته و به شعارهای خود جامه عمل بپوشاند. باید ببینیم که پرونده در مرحله تجدید نظر به چه سرانجامی می‌رسد تا بتوانیم شعارهای ایشان را راستی‌آزمایی کنیم.

وی در پایان نیز تاکید کرد: همانگونه که گفتم، ما منتظر رای دادگاه تجدید نظر برای راستی‌آزمایی شعارهای تبلیغاتی رئیسی هستیم.

لینک کوتاه

برچسب ها

، ، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.