• تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 خرداد 1400 - 21:47
  • کد خبر : 2780
  • چاپ خبر

رویای عدالت و آزادی؛ بال پرواز اصلاحات

 رویای عدالت و آزادی نقش اسطوره را در نوسازی گفتمانی اصلاحات برعهده دارد. ارنستو لاکلا، از مهم ترین نظریه پردازان گفتمان، اسطوره ها را محصول بی‌قراری­های گفتمان‌های حاکم بر نظام اجتماعی­ میداند که، به دنبال رهایی از این بی‌قراری و خلق یک عینیت اجتماعی جدیدند. گفتمان اصلاحات نیازمند تبدیل اسطوره عدالت و آزادی به یک تصور  و عینیت  اجتماعی  جدید است

امتداد-سید هادی عظیمی: با اعلام نامزدهای تایید صلاحیت شده ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برگ دیگری از تاریخ سیاسی ایران آغاز شد. انتخابات این دوره ریاست جمهوری شاید برخلاف ظاهر سرد و بی روح جامعه  نقطه عطفی باشد در تحولات جامعه ایران که کلیه تحولات سیاسی  و اجتماعی را به بعد و قبل از آن تقسیم نمود ومقدمه  تحول، شکل گیری و نوسازی گفتمان های سیاسی  گردد. ازاین رو توجه به این انتخابات به عنوان یک زمینه برای برای تعریف مجدد سیاست در ایران لازم و ضروری است زیرا گفتمان ها همواره در شرایط بحران ها فرصت بروز یافته اند. دراین انتخابات هیچ یک از نامزدهای اصلاح طلب از سد شورای نگهبان رد نشدند ولی به نظر می رسد برخلاف دیدگاهی این را پایان  اصلاح طلبی میدانند، این رویداد شروعی دوباره برای پرواز اصلاح طلبی باشد.

گفتمان اصلاحات در  سال های بعد از دوم خرداد ۱۳۷۶  به عنوان یک گفتمان ((با نظم سیاسی مشروعیت بخشنده به نظم مسلط سیاسی اما در برابرگفتار محافظه کارانه ای که از نظم موجود دفاع می کرد)) شکل گرفت (نظم و روند تحول دموکراسی در ایران/ محمد جواد غلامرضا کاشی، ص۳۹۵) و این گفتمان در برابر رویداد های مهمی که پس از آن روی داد فراز و نشیب فراوانی را طی کرده است و از دیدگاه برخی صاحب نظران دچار ناکارآمدی شد. سید علی اصغر سلطانی  دو دلیل رابرای ناکارآمدی اصلاح طلبی ذکر می کند( (اول گفتمان اصلاحات  با نظام معنایی ای مبتنی بر مردم سالاری و توسعه سیاسی بود وارد میدان شد، ولی مقاومت شدید گفتمان محافظه کار، به صورت های مختلفی منجر به ناکارآمد شدن این مفاهیم شد. دوم گفتمان مسلط اصلاح طلب قادر به استفاده از واژگان مربوط به اقتصاد مانند فقرزدایی، محرومیت زدایی، خدمت رسانی و امثالهم به صورت موثر نبود  و آن ها را در حوزه گفتمان گونگی رها کرد)( قدرت، گفتمان و زبان، سید علی اصغر سلطانی، ص ۲۵۱ و ۲۵۲)  این دو دلیل گفتمان اصلاحات را به تدریج با مشکلاتی روبر کرد که از سال ۱۳۸۴ فرصت هرنوع نوسازی  گفتمانی را متوقف ساخت. دراین شرایط گفتمان اصلاحات عمده تلاش خود را صرف بقا نمود و از سرمایه نظری که به صورت عمده از قبل از انتخابات سال ۷۶ کسب شده بود  استفاده کرد. ازاین رو عمده تلاش اصلاح طلبان از سال ۸۴ صرف حرکت در مسیر اصلاحات انتخابات محور با سرمایه تئوریک  و نظری قبلی خود شد. دراین مسیر عمده مطالبات اصلاح طلبانه صرف واژه هایی همچون آزادی و قانون گرایی و توسعه شد و حتی مهندس موسوی که عدالت گرا ترین نامزد اصلاح طلب در طول  ۲۰ سال گذشته بود  نیز به تدریج توجه خود را بیشتر معطوف مفهوم آزادی کرد.

در شرایط موجود نامزدی آقای سید مصطفی تاج زاده  بازخورد  مثبتی و همدلانه ای در بدنه اصلاح طلبان داشته است و این در حالی است که   مهم ترین واژه بیانیه وی را میتوان ((رویای عدالت و آزادی)) دانست. حتی در صورت رد صلاحیت سید مصطفی تاج زاده ((رویای آزادی و عدالت))  ظرفیت آن را دارد  که به عنوان دال مرکزی گفتمان اصلاحات  و به مثابه بال‌های این گفتان برای پرواز دوباره باشد. این دو واژه قابلیت لازم برای پاسخ دادن به نیازهای جدید جامعه ایران و گشودن چشم انداز جدید در جامعه را خواهد داشت. نگرش توامان به دو مفهوه آزادی و عدالت هم  تحولات و خواسته های جدید جامعه ایران در زمینه سبک زندگی و آزادی های اجتماعی و فرهنگی  پوشش می دهد و هم  مهم ترین دغدغه های اقتصادی همچون فقر و محرومیت و شکاف طبقاتی را در بر می گیرد. دوگانه آزادی و عدالت جامعه  مخاطب اصلاح طلبان را گسترش می دهد و عمده اقشار متوسط و محروم جامعه را نمایندگی می کند و زمینه را برای توسعه بدنه اصلاح طلبی و حامیان آن فراهم می سازد.

 رویای عدالت و آزادی نقش اسطوره را در نوسازی گفتمانی اصلاحات برعهده دارد. ارنستو لاکلا، از مهم ترین نظریه پردازان گفتمان، اسطوره ها را محصول بی‌قراری­های گفتمان‌های حاکم بر نظام اجتماعی­ میداند که، به دنبال رهایی از این بی‌قراری و خلق یک عینیت اجتماعی جدیدند. گفتمان اصلاحات نیازمند تبدیل اسطوره عدالت و آزادی به یک تصور  و عینیت  اجتماعی  جدید است. زیرا ((اسطوره ها به بازسازی آرمانی فضای اجتماعی می پردازند و از طریق مفصل بندی مجدد دال های متزلزل به دنبال ایجاد یک عینیت اجتماعی جدید اند ….))( سید صادق حقیقت، روش شناسی در علوم سیاسی، ص۵۴۷)  تبدیل اسطوره عدالت و آزادی به یک عینیت اجتماعی محتاج ترجمان به زبان عمومی و ارتباط برقرار کردن با نیازهای عمومی جامعه و نوسازی آن در عرصه های مختلف است. جامعه ایران در طول سال های گذشته تحول فراوانی را پشت سرگذاشته است و دغدغه هایش با با توجه به تجربیاتش تغییر یافته است. رویای عدالت آزادی میتواند بی قراری ها جامعه ایران را نمایندگی کند و بال پرواز دوباره گفتمان اصلاحات باشد.

 

 

لینک کوتاه

برچسب ها

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.