• تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1400 - 14:50
  • کد خبر : 2748
  • چاپ خبر

جمهور؛ مسئله اینست؟

تنها پاسخی که می توان تصور نمود آن است که با توجه به تفاوت معناداری که بین معرفی شدگان کاندیدای ریاست جمهوری وجود دارد و پیشینه رویکرد و رویه حاکمیت طی سالهای گذشته همه موید آن است که شورای نگهبان یک نفر را درمیان کاندیداها گزینش و انتخاب نموده و او را مصداق رجل سیاسی و مذهبی و حائز احراز عالیترین مقام اجرایی کشور می‌داند بنابراین تشخیص فرد مورد نظر ازسوی مردم و موضوع امکان انتخاب توسط مردم بلاموضوع اس

امتداد-رحیم عبادی:  آیا انتخابات ۱۴۰۰ پایان جمهوریت در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود ؟

  • از زمان ورود نظارت استصوابی در تایید و یا ردصلاحیت داوطبان ریاست جمهوری، انتخاب مردم برای تعیین رئیس جمهور دومرحله ای شده است و شورای نگهبان قانون اساسی درمرحله اول با مستمسک نظارت استصوابی، خود را محق برای احراز صلاحیت افراد واجد شرایط برای ریاست جمهوری می داند و جایگاه مردم را در انتخاب رئیس جمهور در مرحله دوم تعریف کرده است و این روند طی سالهای گذشته انتخاب مردم را محدود و محدودتر و نتیجه آن ضمن حذف بسیاری از شایستگان برای تصدی ریاست جمهوری، به محدود سازی انتخاب مستقیم مردم شده تاجائیکه این مفهوم به درست یا غلط به یک گفتمانی تبدیل شده که انتخاب رئیس جمهور درایران بین بد و بدتر است و این حاصل انتخاب دومرحله‌ای و عملکرد شوای نگهبان طی سالهای گذشته و تایید نظام بوده و این خلاف اصل ۱۱۴ قانون اساسی است که با صراحت بیان میدارد که انتخاب رئیس جمهور با رای مستقیم مردم خواهدبود.
  • انچه درانتخابات ۱۴۰۰ ازسوی شورای نگهبان عمل و مورد تایید قرارگرفته فراتر از آنچه که درگذشته عمل می شده است؛ زیرا از یک سو موجب حذف جمع کثیری از منتخبان ملت واحزاب و جریانات سیاسی موثر درکشور از جمله اصلاح طالبان و اعتدالیون و واجدان شرایط نامزدی ریاست جمهوری شده و درنتیجه انتخاب مردم را درحد بسیار گسترده و بی سابقه محدود ساخته و ازسوی دیگر افرادی را در معرض انتخاب مردم گذاشته که عموما” شرایط لازم را به استناد اصول ۱۱۳ ، ۱۱۴ و۱۱۵ قانون اساسی برای تصدی مقام ریاست جمهوری اسلامی درتراز ایران پرازچالش و بحران امروز را ندارند و گویا همه تلاش برانست که این بار این شورای نگهبان است که رئیس جمهور راتعیین خواهد نمود نه مردم. توجیهات و تفسیر پایین بودن میزان مشارکت و مشروعیت بخشیدن بدان نشاندهنده بیان این حیقت تلخ است که رئیس جمهور را این بار مردم انتخاب نخواهند کرد بلکه نقش مردم فقط نقش تایید کننده خواهدبود نه تعیین کننده.
  • به استناد اصل ۱۱۳ رئیس جمهور بعد از مقام رهبری عالیترین مقام رسمی کشور و مسئول اجرای قانون اساسی است. بعلاوه به استناد اصل ۱۱۵ قانون اساسی رئیس جمهور باید ازمیان رجال سیاسی و مذهبی کشور انتخاب گردد. مهمترین پرسش در انتخابات ۱۴۰۰ ازشورای نگهبان قانون اساسی و حاکمیت آنست که آیا افراد معرفی شده می توانند بعدازمقام رهبری عالیترین مقام رسمی کشور باشند؟ ایا افراد معرفی شده ازمیان رجال سیاسی و مذهبی کشور برگزیده شده‌اند؟ رئیس جمهور رئیس اجرایی کشوراست به عبارتی مدیریت، اداره و امور اجرایی کشور برعهده رئیس جمهور است .  ایا می توان تصور کرد که افرادمعرفی شده درجایگاه عالیترین مقام اجرایی کشور قرارگیرند ؟  بنظر می رسد

تنها پاسخی که می توان تصور نمود آن است که با توجه به تفاوت معناداری که بین معرفی شدگان کاندیدای ریاست جمهوری وجود دارد و پیشینه رویکرد و رویه حاکمیت طی سالهای گذشته همه موید آن است که شورای نگهبان یک نفر را درمیان کاندیداها گزینش و انتخاب نموده و او را مصداق رجل سیاسی و مذهبی و حائز احراز عالیترین مقام اجرایی کشور می‌داند بنابراین تشخیص فرد مورد نظر ازسوی مردم و موضوع امکان انتخاب توسط مردم بلاموضوع است.

  • نگاهی به پیشینه کاندیداها و روسای جمهور برگزیده ۴ دهه گذشته تاکنون گویای این امر است که اغلب منتخبین مردم که مورد تایید شورای نگهبان نیز بوده‌اند (جزیک مورد که هنور ابهامات انتخاب او به عنوان رئیس جهمور هنوز حل نشده) از رجال سیاسی و مذهبی کشور و برخوردار از جایگاه شایسته مقام ریاست جمهوری بوده اند و در شرایط بحران با تدبیر و مدیریت امور اساسی کشور را علیرغم موانع داخلی و محدودیت های بین المللی و سنگ اندازی های مستمر و وجود دولت پنهان مدیریت و کشور را اداره نمودند. و نام نیک آنان برتاریخ ایران ماندگار خواهدبود. ایت الله خامنه ای، میرحسن موسوی، ایت الله هاشمی رفسجانی، حجت الاسلام سید محمدخاتمی و دکتر حسن روحانی از جمله آنان است که نگاهی بر رزومه، کارنامه عملکرد، موقعیت سیاسی و مذهبی نامبردگان نشان از انتخاب درست و صحیح مردم بوده است؟

چه شده است که شورای نگهبان و دست اندرکاران نظام به انتخاب مردم پشت کرده و راه انتصاب را در پیش گرفته اند؟ ایا قراراست مسیر انتخاب رئیس جمهور درسالهای پیش رو تغییر یابد؟ و مردم از فاعلیت خارج و جمهوریت به محاق رود؟ آیا انتخابات پیش رو انگونه که نخبگان و احزاب سیاسی پیش بینی کرده‌اند پایان جمهوریت است ایا مردم برای همیشه از صحنه انتخابات ازاد کنار گذاشته خواهدشد؟ انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و تحولات سیاسی و انتخاباتی روزهای آینده تعیین کننده خواهدبود؟

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه

برچسب ها

، ، ، ، ، ، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.