• تاریخ انتشار : دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 - 15:11
  • کد خبر : 2518
  • چاپ خبر
آذر منصوری

استوار برای ایران و برای مردم ایران

به قول دکتر کاتوزیان پدر حقوق ایران که سالها پیش نسبت به روند نظارت استصوابی و حذف الزامات انتخابات آزاد هشدار داده بود و نتایج خطرناک آن را برشمرده بود، با ادامه چنین روندی نهادهای انتخابی و انتخابات در یک روند بلند مدت از معنا و مفهوم تهی خواهند شد.

آذر منصوری به بهانه ثبت نام سیدمصطفی تاجزاده در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: انتخابات در دسترس ترین امکان برای تجلی حاکمیت ملی و دخالت مستقیم ملت در سرنوشت خود، امروز و آینده ایران است. آنچه که قرار بود ذیل عنوان جمهوریت نظام برآمده از انقلاب ۵۷ در پرتو به رسمیت شناختن حق آزادی شهروندان ایران، استقلال را معنا و مفهوم بخشد. همه آنچه که در فصل سوم قانون اساسی به عنوان حق ملت به رسمیت شناخته شده است و به نوعی در تلازم با انتخاباتی است که بتواند به شکل گیری نهادهای برآمده از آراء آزاد ملت، تبلور اصل مهم حاکمیت ملی باشد.

شاید در هیچ یک از مقاطع تاریخ بعد از انقلاب ۵۷ مانند امروز، نهادهای انتخابی در نگاه و نظر اکثریت شهروندان ایران تا این حد تضعیف نشده بودند. اینکه تمامی نظر سنجی ها بر افت مشارکت مردم در انتخابات پیش رو دلالت می کند، اینکه در انتخابات مجلس یازدهم با پایین ترین میزان مشارکت شهروندان ایران در انتخابات مواجه بودیم، نشان می دهد نهاد انتخابات تا چه حد اثر بخشی خود را در حل مشکلات مردم و بحران های مورد ابتلاء جامعه امروز ایران در نگاه مردم از دست داده است.

واقعیتی که بارها در نوشته ها و مصاحبه های خود روی آن تاکید داشته ام این است که متاسفانه همه راهها به نظارت استصوابی و ویژه گزینی ختم می شود.
اصلاح طلبان با تاکید بر وجوه گفتمانی خود که در یادداشتی تحت عنوان :«ما کیستیم» به آن پرداختم، همواره سعی داشته اند که از یک سو با اولویت قرار دادن منافع ملی ایران و از سوی دیگر پاسخگو کردن نهادهای قدرت در کشور و جریان سازی اصلاحات دمکراتیک در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت از فرصت انتخابات استفاده کنند.

در این مسیر نمی توان منکر فرصت سوزی ها و فرصت طلبی هایی شد که به باور من از قضا نتیجه و خروجی همان نظارت استصوابی و ویژه گزینی است.

قاعده رقابت سیاسی در انتخاباتی آزاد ، عادلانه و رقابتی این است که هر حزب یه گروه سیاسی این امکان را داشته باشد که گزینه های اصلی خود را در رقابت های انتخاباتی به جامعه عرضه کنند. اما وقتی این امکان از آنها سلب می شود و از سوی دیگر باور به اصلاح گری در چارچوب ظرفیت های موجود دارند و نمی خواهند و نمی توانند چشم خود را بر حداقل ها برای تحقق اهداف مورد نظر خود ببندند، گزینه های اصلی آنها در این فرآیند استصوابی امکان حضور در رقابت های سیاسی را از دست می دهند و طبیعی است که در چنین شرایطی به حداقل ها تن می دهند. حداقل هایی که هیچ ضمانتی برای اثر بخشی آنها متناسب با خواست و‌مطالبات جامعه وجود ندارد و در طولانی مدت هم این راهبرد اثر بخشی خود را از دست خواهد داد.

به قول دکتر کاتوزیان پدر حقوق ایران که سالها پیش نسبت به روند نظارت استصوابی و حذف الزامات انتخابات آزاد هشدار داده بود و نتایج خطرناک آن را برشمرده بود، با ادامه چنین روندی نهادهای انتخابی و انتخابات در یک روند بلند مدت از معنا و مفهوم تهی خواهند شد.
مصداق و پیامد عینی آن در انتخابات ۱۴۰۰ این بود که بسیاری از چهره های توانا و موثر از حضور در انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی امتناع ورزیدند.

کسانی که حضورشان می توانست از یک سو تداعی کننده یک انتخابات آزاد، عادلانه و قانونی باشد و از سوی دیگر نماد جمهوریت را معنا و مفهوم بخشد.

حالا سید مصطفی تاجزاده با درک این شرایط و در نهایت از خود گذشتگی پا به صحنه انتخابات گذاشته است. او به رغم اینکه هفت سال از عمر خود را در سلول انفرادی گذرانده و همچنان پرونده مفتوح دارد به میدان آمد تا بگوید فرصت انتخابات مهمترین و اصلی ترین بزنگاه کنش ورزی اصلاح طلبانه است و آمده است تا بار دیگر به یاد ما بیاورد که معدل یک انتخابات در تراز قانون اساسی چیست؟
تاجزاده آمد تا انتخابات معنا و مفهوم خود را بازیابد. یقین دارم هیچکس مانند او از عهده این کار بر نمی آمد.
امید که این ایستادگی و این ایثار قدر دانسته شود.

لینک کوتاه

برچسب ها

، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.