• تاریخ انتشار : پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 - 4:02
  • کد خبر : 2468
  • چاپ خبر
باقری، دبیر جبهه اصلاحات ایران در گفتگو با امتداد:

نهاد انتخابات با این اقدامات شورای نگهبان در حال انهدام است/ شورای نگهبان در مقام قانون‌نویس برای وزارت کشور تعیین تکلیف می‌کند/ به شورای نگهبان چه ارتباطی داشته که مدارک لازم برای ثبت‎ نام از نامزدها را به وزارت کشور اعلام کند؟

نهاد انتخابات با این اقدامات شورای نگهبان در حال انهدام است. لازم است که همه دلسوزان کشور با هر تفکری از هر جناحی بر سر مصالح ملی که یکی از اصول آن، قانون اساسی به عنوان میثاق ملت بوده، با تشریک مصاعی با یکدیگر، نسبت به این روند، اعتراض کنند.

 

امتداد-محمد جعفری: مصوبه انتخاباتی اخیر شورای نگهبان، گام دیگری در بسط اختیارات این نهاد، این بار در حوطه قانونگذاری بوده و همین مسئله، انتقادات و اعتراضات زیادی را در بین چهره‌های مختلف سیاسی و افکار عمومی به دنبال داشته است.

علی باقری، دبیر جبهه اصلاحات ایران و مدیرکل سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به این اقدامات شورای نگهبان، اظهار داشت: اتفاقی که رخ داده از چند جنبه قابل توجه است. یکی به لحاظ شکلی و قالبی بوده که شورای نگهبان، طی آن رسما به حوزه تقنین ورود کرده است. در جز ۵ از بند ۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات که سال ۹۵ توسط رهبری ابلاغ شد به شورای نگهبان، ماموریت داده شده تا معیارها برای تشخیص رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن کاندیداهای انتخاباتی را تعریف و اعلام کند.

 

به شورای نگهبان چه ارتباطی داشته که مدارک لازم برای ثبتنام از نامزدها را به وزارت کشور اعلام کند؟

 

وی عنوان داشت: اما ابلاغ این سیاست‌ها به وزیر کشور به این معناست که وزارت کشور باید این معیارها را در مرحله ثبت نام از کاندیداها اعمال کند. یعنی به تعبیر دیگر، اگر چنانچه شخصی این معیارها را نداشت از ثبت نام او امتناع شود.

دبیر جبهه اصلاحات ایران، ادامه داد: ضمن اینکه اطلاعیه هیئت نظارت شورای نگهبان درباره شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام افراد نیز محل ابهام خواهد بود. چرا که این مسئله هم جز وظایف وزارت کشور بوده و مجری باید این شرایط را اعلام کند. اصلا به شورای نگهبان ارتباطی ندارد.

 

شورای نگهبان در مقام قانون‌نویس برای وزارت کشور تعیین تکلیف می‌کند

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، خاطرنشان کرد: تنها، اصلی که برای وزارت کشور تعیین تکلیف می‌کند تا در مرحله ثبت نام، چگونه عمل کند، قانون مشخص کرده و شورای نگهبان نمی‌تواند راسا در این رابطه برای وزارت کشور تعیین وظیفه کند. متاسفانه، شاهد این هستیم که شورای نگهبان در مقام قانون‌نویس برای وزارت کشور تعیین تکلیف می‌کند.

باقری، یادآور شد: مواردی که اخیرا برخی از اعضای شورای نگهبان از جمله، سخنگوی این نهاد مطرح کرده‌اند در مصوبه اخیر نبوده و گویا آقایان آن را کافی ندانسته و مدام با حاشیه زدن‌ها، این مصوبه را محکم‌تر می‌کنند. واقعیت امر این است که به تصور من، یک تعمدی وجود داشته که به جامعه پیام داده شود تا این انتخابات، انتخاباتی متفاوت با سایر ادوار انتخاباتی بوده و ظاهرا بنا نیست که مشارکت حداکثری مردم در آن تامین شود.

 

نهاد انتخابات با این اقدامات شورای نگهبان در حال انهدام است

 

وی در پایان نیز، تصریح کرد: نهاد انتخابات با این اقدامات شورای نگهبان در حال انهدام است. لازم است که همه دلسوزان کشور با هر تفکری از هر جناحی بر سر مصالح ملی که یکی از اصول آن، قانون اساسی به عنوان میثاق ملت بوده، با تشریک مصاعی با یکدیگر، نسبت به این روند، اعتراض کنند.

لینک کوتاه

برچسب ها

، ، ،
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.